Skip to content

80-82 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$154,907
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block20
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-T
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,568
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
38%
Improvement Value:$75,700
62%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+8.1%
2024$6,319+2.5%
2023$6,164-2.3%
2022$6,312+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$154,907
Sq Ft1,568DeedBook 3003, Page 78Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 2035, Page 68

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 1665, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1901