Skip to content

73 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block15
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,360
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
36%
Improvement Value:$83,300
64%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,322+8.1%
2024$6,774+2.5%
2023$6,607-2.3%
2022$6,766+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,360DeedBook 3378, Page 129Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 1355, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1930