Skip to content

65 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1918

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block15
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,591
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
32%
Improvement Value:$101,000
68%
Total Assessment$149,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,333+8.1%
2024$7,709+2.5%
2023$7,520-2.3%
2022$7,700+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,591DeedBook 2874, Page 47Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1329, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1918