Skip to content

44 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$205,500
Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block16.01
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class23
Description2S-AL-T
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,302
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
52%
Improvement Value:$43,000
48%
Total Assessment$89,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,982+15.7%
2024$4,304+2.5%
2023$4,198-2.3%
2022$4,299+0.1%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$205,500
Sq Ft1,302DeedBook 3325, Page 342Recorded2/7/2023

Property Sale

Sale
$153,400
Sq Ft1,302DeedBook 3174, Page 133Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 2517, Page 177Recorded10/22/2013

Property Sale

Sale
$132,100
DeedBook 2026, Page 193

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 1910, Page 290

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 1813, Page 3

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 1185, Page 95

Property Sale

Sale
$53,900
DeedBook 949, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1900