Skip to content

17 Independence St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block17
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,296
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
40%
Improvement Value:$72,500
60%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+8.1%
2024$6,195+2.5%
2023$6,043-2.3%
2022$6,188+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$219,900
Sq Ft1,296DeedBook 3165, Page 141Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 2639, Page 1Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2001, Page 287

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1750, Page 303

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 972, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1901