Skip to content

98 Grand Ave & 75 Carlton

Washington, NJ 07882

Built 1925

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block16.01
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-B-L-1UG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,600
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
28%
Improvement Value:$128,400
72%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,908+8.1%
2024$9,166+2.5%
2023$8,941-2.3%
2022$9,156+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,500
Sq Ft1,600DeedBook 3011, Page 300Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2437, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1925