Skip to content

15 Independence St

Washington, NJ 07882

Built 1905

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 12, 1988

Property Information

Block17
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
44%
Improvement Value:$60,300
56%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,015+8.1%
2024$5,565+2.5%
2023$5,428-2.3%
2022$5,558+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1118, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1905