Skip to content

60 Mcdonald St

Washington, NJ 07882

Built 1980

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Sep 1, 2000

Property Information

Block2.02
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,682
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
32%
Improvement Value:$109,300
68%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,042+8.1%
2024$8,365+2.5%
2023$8,160-2.3%
2022$8,356+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 1706, Page 275

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1534, Page 5

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 1045, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1980