Skip to content

1-3 Davis St

Washington, NJ 07882

Built 1983

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block35
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,608
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
24%
Improvement Value:$98,500
76%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+8.1%
2024$6,696+2.5%
2023$6,532-2.3%
2022$6,689+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2369, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1983