Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
288 W Washington Ave
Washington, NJ 07882
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2022
Property Information
Block2.04
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10
Building Details
Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage2,241
Acreage0.5
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$217,000
64%
Improvement Value:$121,200
36%
Total Assessment$338,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $19,920 | +7.7% |
| 2024 | $18,500 | +2.2% |
| 2023 | $18,094 | -2.3% |
| 2022 | $18,527 | +0.4% |
Property History
No events match the selected filters.