Skip to content

7 Christine Place

Washington, NJ 07882

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block2.05
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,196
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
34%
Improvement Value:$97,900
66%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,316+8.1%
2024$7,694+2.5%
2023$7,505-2.3%
2022$7,685+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 2703, Page 6Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 860, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1945