Skip to content

19 N Pickel Ave

Washington, NJ 07882

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block39
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,206
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
35%
Improvement Value:$96,800
65%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,255+8.1%
2024$7,637+2.5%
2023$7,449-2.3%
2022$7,628+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 2887, Page 131Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 2112, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1947