Skip to content

32 Lambert Street

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$265,280
Last Sale Date
Sep 27, 2002

Property Information

Block2.09
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,744
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
25%
Improvement Value:$167,500
75%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,466+8.1%
2024$11,533+2.5%
2023$11,249-2.3%
2022$11,519+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,280
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 2002