Skip to content

60 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$263,570
Last Sale Date
Dec 28, 2001

Property Information

Block2.12
Lot21
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,744
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
22%
Improvement Value:$188,900
78%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,560+8.1%
2024$12,545+7.8%
2023$11,637-2.3%
2022$11,917+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$263,570
DeedBook 1786, Page 202