Skip to content

36 Lambert Street

Washington, NJ 07882

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$557,000
Last Sale Date
Dec 3, 2025

Property Information

Block2.09
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,744
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,600
26%
Improvement Value:$154,900
74%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,756+8.1%
2024$10,877+2.5%
2023$10,609-2.3%
2022$10,864+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$557,000
Sq Ft2,744DeedBook 3543, Page 210Recorded12/11/2025

Property Sale

SaleMulti
$455,000
Sq Ft2,744DeedBook 3280, Page 59Recorded7/20/2022

Property Sale

SaleMulti
$273,000
DeedBook 2354, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$353,950
DeedBook 1946, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$276,575
DeedBook 1837, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 2002