Skip to content

69 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block2.11
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,744
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
25%
Improvement Value:$167,500
75%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,499+8.1%
2024$11,564+2.5%
2023$11,280-2.3%
2022$11,550+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,744DeedBook 3530, Page 1Recorded10/8/2025

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 2203, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$257,570
DeedBook 1833, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 2002