Skip to content

41 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2003

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block2.11
Lot21
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,285
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
24%
Improvement Value:$168,900
76%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,443+8.1%
2024$11,512+2.5%
2023$11,229-2.3%
2022$11,499+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,285DeedBook 2769, Page 200Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,285DeedBook 2613, Page 341Recorded5/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$357,000
DeedBook 2123, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$289,585
DeedBook 1904, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 2003