Skip to content

21 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$279,215
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block2.09
Lot22
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,262
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
28%
Improvement Value:$146,100
72%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,282+8.1%
2024$10,437+2.5%
2023$10,181-2.3%
2022$10,425+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$279,215
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 2002