Skip to content

70 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block2.12
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,883
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
21%
Improvement Value:$200,900
79%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,242+8.1%
2024$13,176+2.5%
2023$12,852-2.3%
2022$13,161+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$208,000
Sq Ft2,883DeedBook 2990, Page 138Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$200,000

From: MCDONALD, SR, JAMES J, SHERIFF

To: WELLS FARGO BANK NA

Sq Ft2,883DeedBook 2932, Page 194Recorded1/29/2019

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 2121, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$305,400
DeedBook 1800, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 2002