Skip to content

86 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Feb 14, 2014

Property Information

Block2.12
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
28%
Improvement Value:$144,200
72%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+8.1%
2024$10,339+2.5%
2023$10,085-2.3%
2022$10,327+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$268,000

From: DUROSE, MAURICE & NATHALEE

To: WARD, JAMES & JOAN

Sq Ft2,860DeedBook 2537, Page 36Recorded2/19/2014

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 2229, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$302,165
DeedBook 1859, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 2002