Skip to content

62 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$246,780
Last Sale Date
Feb 1, 2002

Property Information

Block2.12
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,285
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
26%
Improvement Value:$155,900
74%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,717+8.1%
2024$10,840+2.5%
2023$10,574-2.3%
2022$10,828+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$246,780
DeedBook 1794, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 2002