Skip to content

50 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$253,185
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block2.08
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,262
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
28%
Improvement Value:$136,100
72%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,612+8.1%
2024$9,817+2.5%
2023$9,576-2.3%
2022$9,806+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$253,185
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 2002