Skip to content

5-7 Hill St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block25.01
Lot7.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S ALT
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,418
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
21%
Improvement Value:$115,400
79%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,193+8.1%
2024$7,580+2.5%
2023$7,394-2.3%
2022$7,571+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,418DeedBook 3481, Page 82Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,418DeedBook 2897, Page 332Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$198,560

From:

To:

Sq Ft2,418DeedBook 2889, Page 67Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1238, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1901