Skip to content

200 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1905

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 22, 2004

Property Information

Block88
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-F-X
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,389
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
24%
Improvement Value:$116,300
76%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,551+8.1%
2024$7,911+2.5%
2023$7,716-2.3%
2022$7,901+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 1973, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1905