Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
160 E Washington Ave
Washington, NJ 07882
Last Sale Date
Oct 19, 2020
Property Information
Block26
Lot5.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8
Building Details
Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage1.68
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$840,500
41%
Improvement Value:$1,185,500
59%
Total Assessment$2,026,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $119,331 | +7.7% |
| 2024 | $110,822 | +2.2% |
| 2023 | $108,391 | +0.0% |
| 2022 | $108,391 | — |
Property History
No events match the selected filters.