Skip to content

17-17.5 E Stewart St

Washington, NJ 07882

Built 1915

Last Sale Price
$73,500
Last Sale Date
Feb 16, 2012

Property Information

Block29
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X-1UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,720
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
27%
Improvement Value:$83,000
73%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,367+8.1%
2024$5,890+2.5%
2023$5,746-2.3%
2022$5,884+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 2413, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1915