Skip to content

25 E Stewart St

Washington, NJ 07882

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block29
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X-2UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,572
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
22%
Improvement Value:$89,500
78%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,400+8.1%
2024$5,921+2.5%
2023$5,776-2.3%
2022$5,915+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 2944, Page 234Recorded3/19/2019

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 2705, Page 278Recorded8/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1915