Skip to content

272 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1994

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block3.02
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,586
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
22%
Improvement Value:$177,900
78%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,773+13.8%
2024$11,228+2.5%
2023$10,952-2.3%
2022$11,215+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,586DeedBook 3368, Page 88Recorded8/16/2023

Property Sale

Sale
$179,978
DeedBook 1354, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1994