Skip to content

15 Gibson Place

Washington, NJ 07882

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block57
Lot2.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-F-A
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,716
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
28%
Improvement Value:$128,200
72%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,919+8.1%
2024$9,177+2.5%
2023$8,951-2.3%
2022$9,166+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,716DeedBook 3521, Page 15Recorded8/29/2025

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 1501, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1384, Page 52

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 1134, Page 52

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 964, Page 135