Skip to content

44 E Stewart St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block32
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class15
Description2S-AL-T
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,200
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,200
36%
Improvement Value:$55,400
64%
Total Assessment$86,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,837+8.1%
2024$4,475+2.5%
2023$4,365-2.3%
2022$4,469+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,200DeedBook 3520, Page 309Recorded8/29/2025

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,200DeedBook 3208, Page 221Recorded10/27/2021

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2150, Page 68

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 1740, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1901