Skip to content

160 Jefferson St

Augusta, NJ 07822

Built 1900

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block66
Lot3.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,200
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
40%
Improvement Value:$79,300
60%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,322+8.1%
2024$6,774+2.5%
2023$6,607-2.3%
2022$6,766+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,200DeedBook 3290, Page 35Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2432, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1900