Skip to content

16 E Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block35
Lot33
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,395
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
26%
Improvement Value:$90,600
74%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,808+8.1%
2024$6,299+2.5%
2023$6,144-2.3%
2022$6,291+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,395DeedBook 3221, Page 239Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$154,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 2644, Page 290Recorded10/16/2015

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 2429, Page 14

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 2101, Page 203

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 999, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1901