Skip to content

21 N Pickel Ave

Washington, NJ 07882

Built 1945

Last Sale Date
May 17, 1994

Property Information

Block39
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R-1UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
31%
Improvement Value:$115,000
69%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,260+8.1%
2024$8,567+2.5%
2023$8,356-2.3%
2022$8,557+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945