Skip to content

8 Adams St.

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block53
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-F-L-3UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,914
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
28%
Improvement Value:$130,100
72%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,070+8.1%
2024$9,316+2.5%
2023$9,087-2.3%
2022$9,305+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2163, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1930