Skip to content

120 Route 31 North

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2024

Property Information

Block45
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,079
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
25%
Improvement Value:$105,800
75%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+8.1%
2024$7,285+2.5%
2023$7,106-2.3%
2022$7,277+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,079DeedBook 2779, Page 300Recorded7/26/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1989, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1930