Skip to content

7 Gibson Place

Washington, NJ 07882

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block57
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,430
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
37%
Improvement Value:$87,800
63%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+8.1%
2024$7,234+2.5%
2023$7,056-2.3%
2022$7,225+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2406, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1910