Skip to content

129 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2004

Property Information

Block5
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,342
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
35%
Improvement Value:$97,300
65%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,350+8.1%
2024$7,725+2.5%
2023$7,535-2.3%
2022$7,716+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1955