Skip to content

70 Grant St

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 11, 2004

Property Information

Block63
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-L-1UG
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage726
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
47%
Improvement Value:$56,300
53%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,903+8.1%
2024$5,462+2.5%
2023$5,327-2.3%
2022$5,455+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1964, Page 332

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1078, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1930