Skip to content

100 Boulevard

Washington, NJ 07882

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 10, 2023

Property Information

Block63
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1S-CB-A
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage2,520
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
19%
Improvement Value:$131,200
81%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,583+7.7%
2024$8,900+2.2%
2023$8,704-2.3%
2022$8,913+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,520DeedBook 3390, Page 301Recorded11/30/2023

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1746, Page 161

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 908, Page 265