Skip to content

1 Oakwood Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block66.01
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description1S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,600
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
27%
Improvement Value:$145,000
73%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,058+8.1%
2024$10,231+2.5%
2023$9,979-2.3%
2022$10,219+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,600DeedBook 3552, Page 345Recorded1/30/2026

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 2618, Page 311Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$258,500
DeedBook 2295, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1973