Skip to content

82 Mckinley Ave

Washington, NJ 07882

Built 1980

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block69
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,580
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
36%
Improvement Value:$91,800
64%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,009+8.1%
2024$7,409+2.5%
2023$7,227-2.3%
2022$7,401+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000
Sq Ft1,580DeedBook 3379, Page 235Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 2906, Page 175Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 2220, Page 284

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 2054, Page 223

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1394, Page 87

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 865, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1980