Skip to content

122 Sunrise Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block66.02
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,794
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
28%
Improvement Value:$138,900
72%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,718+8.1%
2024$9,915+2.5%
2023$9,672-2.3%
2022$9,904+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 2513, Page 23Recorded9/27/2013

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 1869, Page 95

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 1801, Page 239

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 1262, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1972