Skip to content

105 Harding Drive

Washington, NJ 07882

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 1993

Property Information

Block71
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,600
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
27%
Improvement Value:$138,400
73%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,623+8.1%
2024$9,828+2.5%
2023$9,586-2.3%
2022$9,816+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 1104, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1972