Skip to content

132 Sunrise Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1972

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
May 29, 2002

Property Information

Block66.02
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description1S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,590
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
33%
Improvement Value:$129,000
67%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,801+8.1%
2024$9,993+2.5%
2023$9,747-2.3%
2022$9,981+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 1811, Page 207

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 1251, Page 153

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 1090, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1972