Skip to content

124 Sunrise Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1972

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block66.02
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,590
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
34%
Improvement Value:$104,700
66%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,808+8.1%
2024$8,148+2.5%
2023$7,948-2.3%
2022$8,139+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 2852, Page 178Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2098, Page 78

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1697, Page 164

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1655, Page 82

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 844, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1972