Skip to content

270 E Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1970

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Mar 13, 2019

Property Information

Block70
Lot7
QualifierC0270
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-W TWHSE
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage1,492
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
23%
Improvement Value:$75,500
77%
Total Assessment$97,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,445+8.1%
2024$5,038+2.5%
2023$4,914-2.3%
2022$5,032+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$106,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 2951, Page 322Recorded4/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970