Skip to content

251 E Washington Ave

Washington, NJ 07882

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 11, 2013

Property Information

Block73
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage5,924
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
30%
Improvement Value:$420,000
70%
Total Assessment$604,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,576+7.7%
2024$33,039+2.2%
2023$32,314-2.3%
2022$33,087+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft5,924DeedBook 2499, Page 84Recorded7/15/2013