Skip to content

122 Railroad Ave

Washington, NJ 07882

Built 1957

Last Sale Price
$124,570
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block74
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,632
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
39%
Improvement Value:$72,900
61%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,652+8.1%
2024$6,154+2.5%
2023$6,003-2.3%
2022$6,147+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$124,570

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 2901, Page 216Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2388, Page 20

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2005, Page 71

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1603, Page 49

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 845, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1957