Skip to content

130 Railroad Ave

Washington, NJ 07882

Built 1935

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
May 30, 1997

Property Information

Block74
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-M-M-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,388
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
40%
Improvement Value:$74,000
60%
Total Assessment$123,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,903+8.1%
2024$6,386+2.5%
2023$6,229-2.3%
2022$6,379+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 1519, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1935