Skip to content

4 James St

Washington, NJ 07882

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block75
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,056
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
39%
Improvement Value:$79,500
61%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+8.1%
2024$6,784+2.5%
2023$6,618-2.3%
2022$6,776+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,056DeedBook 3556, Page 44Recorded2/17/2026

Property Built

Built

Year Built: 1971